Rodzaje reklam internetowych

Marketing Internetowy 7 lutego 2013 0
Rodzaje reklam internetowych


Internet stał się w ostatnim czasie równorzędnym medium reklamowych z telewizją, prasą czy radiem. Można nawet powiedzieć, że reklama internetowa często wykazuje się większą skutecznością, przy ponoszeniu mniejszych kosztów, niż w przypadku reklamy telewizyjnej. Oczywiście zasada ta nie znajduje pokrycia każdym przypadku promowanego produktu czy usługi, ale w wielu ma ona zastosowanie.

Reklama internetowa jest pojęciem bardzo pojemnym i zawiera w sobie kilka różnych form reklamy. Najstarszą z nich są bannery reklamowe, które wykorzystywane były na stronach www już od początku popularyzacji Internetu na świecie. Dziś banner, czyli graficzny element reklamowy, „opatrzył” się już użytkownikom i nie wykazuje wysokiej efektywności reklamowej. Banner może mieć postać poziomego lub pionowego pasa, który wyświetlany jest w formie statycznej na górze bądź na dole strony. Jest on odnośnikiem graficznym do strony reklamodawcy.

Kolejną formą reklamy internetowej może być Billboard, zwykle mający formę prostokąta – statycznego lub animowanego, na górze strony. Ma on wymiary 750×100 pikseli. Pochodną Billboardu jest Double Billboard, który jest największym formatem graficznym podłużnej reklamy.

Natrętną w oczach internautów formą reklamy internetowej jest pop-under, który wyświetla się jako osobne okno przy uruchomianiu danej witryny internetowej. Podobnie działa pop-up, będący wyskakującym okienkiem, które przesuwa się wraz z przeglądarką. Pop-undery mogą mieć różne wymiary. Większość nowoczesnych przeglądarek posiada już opcję blokowania wyskakujących okienek, dlatego też popularność pop-underów już przeminęła.

Expand Billboard jest obecnie bardzo popularną formą reklamy w sieci internetowej. Jest to reklama, która „rozwija się” po najechaniu na nią kursorem myszki. Ponownie zmniejsza ona swój rozmiar, jeśli kursor weźmiemy w inne miejsce. Zaletą tej reklamy jest jej nieprzewidywalność.

Reklamą poruszającą się wraz z ruchem myszki jest scroll banner, jak sama nazwa wskazuje. Może on przybrać różne wymiary i orientację – poziomą lub pionową.

1.00 avg. rating (23% score) – 4 votes

Skomentuj »