Powstanie polski standard płatności

Marketing Internetowy 11 maja 2015 2
Powstanie polski standard płatności


Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Polsce wydał pozwolenie na utworzenie przez sześć banków działających na naszym rodzimym rynku finansowy, tzw. Polskiego Standardu Płatności. To przełom w zakresie rozwoju płatności mobilnych, które nie mają jak dotychczas własnego standardu. Niewykluczone, że w przyszłości, kiedy taki standard się pojawi, dołączą do niego kolejne banki, spoza grona twórców, agenci rozliczeniowi czy operatorzy sieci bankomatów.
Polski Standard Płatności to spółka joint venture, która ma zagwarantować niezależność i otwartość systemu płatności mobilnych. Jej udziałowcami są Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank oraz PKO Bank Polski. Niektóre z usług na rzecz spółki będzie świadczyła Krajowa Izba Rozliczeniowa SA. Rodzimy standard płatności jest odpowiedzią na szybko zachodzące na rynku płatności zmiany. Konieczne jest wdrożenie innowacyjnego rozwiązania, które zapewni wykorzystanie potencjału technologicznego na rynku bankowym i ogólnie – finansowym.
Jednym z priorytetów systemy jest stworzenie warunków umożliwiających podłączenie do systemu płatności aplikacji mobilnych różnych banków i agentów rozliczeniowych. Będzie też autoryzował i rozliczał transakcje zawieranych pomiędzy nimi.
Obecnie, po przyznaniu przez UOKIK zgody na opracowanie Polskiego Standardu Płatności, uruchamiany jest kolejny, finalny etap tworzenia systemu płatności mobilnych, z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań. Dzięki standardowi płatności tego rodzaju zaczną być bardziej powszechne, co będzie sprzyjało również rozwojowi rynku e-commerce w Polsce. Wniosek o rozpatrzenie przez UOKIK możliwości stworzenia Polskiego Standardu Płatności został złożony 11 lutego 2014 roku.
Rozwój płatności mobilnych ułatwi dokonywanie codziennych transakcji klientom – w sklepach tradycyjnych, punktach usługowych czy w sklepach www. To powinno jeszcze bardziej zwiększyć zainteresowanie e-biznesem wśród polskich przedsiębiorców. Popyt bowiem zawsze generuje większą podaż. Wygoda dokonywania zakupów przez internet sprawia, że ten rodzaj transakcji w przyszłości może zacząć wyraźnie dominować.

0.00 avg. rating (0% score) – 0 votes

2 komentarze »

  1. Pablo 15 maja 2015 o godz. 23:00 - Reply

    Bardzo ciekawa i przydatna inicjatywa

  2. Pendrive 20 sierpnia 2015 o godz. 17:52 - Reply

    Zawsze to jakieś ułatwienie ze strony banków, oby tak dalej!

Skomentuj »