Prywatne chmury obliczeniowe

Marketing Internetowy 25 grudnia 2014 0
Prywatne chmury obliczeniowe


Pojęcie chmury obliczeniowej (cloud computing) jest od kilku lat niezwykle popularne. Łączy się ściśle z zagadnieniem tzw. wirtualizacji.

Pojęcie chmury obliczeniowej (cloud computing) jest od kilku lat niezwykle popularne. Łączy się ściśle z zagadnieniem tzw. wirtualizacji.

Czym jest chmura obliczeniowa?

Najogólniej ujmując, istota chmury polega na udostępnianiu zawartych w niej zasobów na zasadzie usługi. Oznacza to, że klient nie nabywa fizycznego produktu w postaci np. płyty DVD z oprogramowaniem, lecz przestrzeń, do której ma nieograniczony dostęp. Nieco inaczej mówiąc: użytkownika nie interesuje, gdzie są dane, gdyż to sprzedawca (dostawca) ma obowiązek zapewnić skuteczne korzystanie z oferowanych przez siebie usług. Ma to istotne konsekwencje dla ochrony danych, które nie zostaną utracone w przypadku uszkodzenia komputera klienckiego.

Rynek usług informatycznych jest niezwykle konkurencyjny, dlatego utrzymują się na nim wyłącznie dostawcy, które oferują optymalne warunki umowy z zachowaniem najwyższej jakości świadczonych usług. Jednym z nich jest firma Atman (https://eco.atman.pl/cloud), ceniona przez klientów za kilka zalet, wśród których wymienić można bezpieczeństwo, kontrolę, relatywnie niskie koszty, elastyczność i personalizację.

Konfiguracja chmury prywatnej

Rozróżnia się trzy podstawowe rodzaje chmur obliczeniowych: prywatne (wewnętrzne), publiczne (zewnętrzne) oraz hybrydowe (łączone). Rozwiązaniem stosowanym w przedsiębiorstwach są oczywiście chmury prywatne. Są one zarządzane przez firmę, w której funkcjonują. Łączy się z tym jednak konieczność inwestycji w sprzęt i oprogramowanie, a także zatrudnienia własnych informatyków.

Użytkownicy mają możliwość dostosowania chmury do potrzeb ich własnej firmy. Chodzi tu o możliwości konfiguracji zarówno modeli chmury prywatnej (np. MonoCloud, DuoCloud, FlexiCloud), jak również wyposażenia jej w dodatkowe opcje.

Oferta skrojona na miarę

Prywatne chmury są idealnym rozwiązaniem szczególnie wtedy, gdy klientowi zależy na:

  • Obniżeniu wydatków i poprawie bezpieczeństwa w przypadku utrzymywania i zarządzania wieloma usługami;
  • Dynamicznym rozwoju przy jednoczesnym zapewnianiu coraz wydajniejszej pracy;
  • Elastycznym środowisku funkcjonowania firmy;
  • Utrzymaniu działania usług i zachowaniu zasobów nawet w przypadku katastrofy.

Prawdziwie zadowalające rezultaty są możliwe do uzyskania wówczas, gdy dostawca w pełni kontroluje wszystkie elementy chmury – centrum danych, serwery, macierze i systemy wirtualizacji. Klient ma wtedy gwarancję, że owe elementy są dobrze zgrane i działają w najwyższej możliwej wydajności.

Sprawdź także: Eco Atman – profesjonalne serwery dedykowane dla firm

0.00 avg. rating (0% score) – 0 votes

Skomentuj »