Serwer dla strony www

Marketing Internetowy 2 marca 2015 2
Serwer dla strony www


Jedną z najbardziej niedocenianych czynności przy budowie strony internetowej jest wybór hostingu. W Polsce panuje powszechne przekonanie, że porządne serwery wirtualne dla stron www oferują dwie, góra trzy firmy, a sama usługa musi słono kosztować. Dziś napiszemy o tym, jak bardzo mylna jest ta logika.

Jakość nie musi być powiązana z ceną

Wbrew powszechnej opinii mówiącej o tym, że za wysoką jakość trzeba słono płacić, są w internecie firmy hostingowe, które oferują dobrej klasy usługi w bardzo niskiej cenie. Klient, szczególnie ten niedoświadczony, bardzo często myśli, że bez wydania kilkuset złotych rocznie nie jest w stanie kupić szybkiego i niezawodnego hostingu. Nic bardziej mylnego. Najlepszym przykładem jest jeden z liderów taniego hostingu HostingHouse.pl. Ten rodzimy hostingodawca oferuje serwery www w stałej cenie 25 zł + VAT rocznie (w chwili pisania artykułu obowiązuje dodatkowa zniżka – minus 40% na pierwszy abonament!).

Czym się kierować przy zakupie serwera?

Warto zerknąć na gwarantowaną dostępność usług, tzw. SLA (Service Level Agreement), gdzie minimalne uptime powinno wynosić przynajmniej 99,5% w skali roku. Bardzo ważną rzeczą są kopie zapasowe, które powinny być wykonywane codziennie. Firma powinna oferować klientowi intuicyjny panel (np. DirectAdmin) w języku polskim, przynajmniej kilkudniowy bezpłatny okres testowy, kreator stron (na wypadek, gdybyśmy sami nie byli w stanie wykonać witryny) oraz odpowiednią ochronę – antyspamową i antywirusową – poczty e-mail.

Nie daj się nabić w butelkę!

W Polsce bardzo popularne jest sprzedawanie usług za 1 zł lub wręcz oferowanie darmowych rejestracji domen. Podobnie jak w innych dziedzinach życia, tak i tutaj należy uznać, że nie nic ma za darmo, a aż tak tanie serwery wirtualne istnieć po prostu nie mogą. Umowy w takich przypadkach są zazwyczaj tak skonstruowane, że po roku odnowienie usług liczone jest w setkach złotych. Tylko nieliczne firmy, jak wspomniany wcześniej HostingHouse.pl, oferuje gwarancję satysfakcji – okres, w którym klient może bez konsekwencji wypowiedzieć umowę i otrzymać zwrot wpłaty. – Mamy w naszej firmie kilka dewiz, a jedną z nich jest uczciwe podejście wobec klienta – mówi Arkadiusz Paździora, CEO HostingHouse.pl. – U nas każdy klient ma aż 30 dni na zwrot pełnej kwoty wpłaty, jeśli uzna, że nasze usługi nie spełniają jego oczekiwań.

Czas na podjęcie decyzji

Szacuje się, że rodzimych firm hostingowych jest w sumie ponad pół tysiąca. Jest więc w czym wybierać, bo w końcu każda firma stara się dotrzeć do klienta w inny sposób. I jak to zwykle w takich sytuacjach bywa, warto kierować się rozsądkiem. Jeśli nie tworzymy dużych portali społecznościowych czy sklepów internetowych z tysiącami produktów, to zdecydowanie nie warto płacić setek złotych za niezliczone ilości gigabajtów powierzchni i terabajty transferu. Szczególnie, że istnieją firmy, które za niewielkie pieniądze są w stanie zaoferować pakiety dostosowane do potrzeb większości twórców witryn internetowych.

10.00 avg. rating (97% score) – 9 votes

2 komentarze »

  1. Dominik 3 marca 2015 o godz. 00:15 - Reply

    Lepiej jest właśnie kupić serwer, gdzie można płacić co miesiąc, myślę że 30 złotych to odpowiednia cena. Oczywiście w grę wchodzi 14-dniowy okres testowy i automatyczne instalacje np. popularnego WordPressa 🙂

  2. Monika 4 marca 2015 o godz. 09:56 - Reply

    Zgadzam się, na pierwszy hosting, oferta jest idealna. Ciężko jest znaleźć coś podobnej jakości w tej cenie, bo większość tanich hostingów (np. na allegro) to niestety krzaki, które znikają prędzej czy później…

Skomentuj »