Operator domeny – którego wybrać?

Marketing Internetowy 29 sierpnia 2019 0
Operator domeny – którego wybrać?


Wybór domeny internetowej wydaje się prosty. Musisz jedynie dopasować interesującą cię nazwę i rozszerzenie. Pytanie jednak – co z operatorem domeny? Czy bez znaczenia jest to, w jakiej firmie ją zarejestrujesz? Nie, jest to bardzo istotne. Wybierając rozsądnie operatora, unikniesz niespodziewanych kosztów i problemów związanych z zarządzaniem swoimi nazwami. Jak wybrać operatora domen?

Gdzie zarejestrować domenę?

Posiadając własny sklep najczęściej twój kontakt z firmą, w której zarejestrujesz domenę, ograniczy się do uregulowania płatności za pierwszy rok korzystania z niej, po czym ponowny kontakt będzie mieć miejsce na etapie przedłużania nazwy. Niestety nie zawsze będzie to wyglądać tak łatwo – w wielu przypadkach pojawić się mogą problemy, które głównie wynikają z nieuwagi przy rejestrowaniu domeny. Tymczasem wystarczy poświęcić trochę czasu na sprawdzenie oferty danej firmy.

  • Cena domeny nie za rok, tylko za dwa lata – podczas przeglądania oferty domen możesz trafić na bardzo atrakcyjne promocje, w ramach których interesujące cię nazwy możesz zarejestrować za kilka złotych, a nawet za darmo. Na przykład w momencie pisania tego tekstu wybierający domeny internetowe w AZ.pl mogli zarejestrować 5 nazw .pl za darmo. Zwracaj jednak uwagę nie tylko na cenę za pierwszy rok, lecz również na koszt przedłużenia na kolejne 12 miesięcy.
  • Obowiązek przedłużenia domeny – czy rejestrując daną nazwę u danego operatora, będziesz zobowiązany do minimum jednego jej przedłużenia? Jeśli tak, to tym bardziej zwróć uwagę na to, jaki będzie koszt. Jeśli cena za 2 lata użytkowania danego adresu będzie atrakcyjna, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby z takiej oferty skorzystać. Nawet jeśli cena za drugi rok była wysoka, to przecież przed terminem kolejnego przedłużenia domenę możesz transferować do innego operatora, który oferuje niższe ceny.
  • Dostępność rozszerzeń – jeśli jesteś abonentem wielu domen, warto, żeby wszystkie były zarejestrowane u jednego operatora. Ułatwia to m.in. zarządzanie nazwami, nie musisz też sprawdzać, w której firmie masz zarejestrowany akurat ten adres. Dlatego ważne jest, żeby operator dawał możliwość rejestracji wielu różnych rozszerzeń. Nie tylko narodowych, polskich, ale również innych krajów, domen funkcjonalnych czy tzw. nowych rozszerzeń, jak np. .marketing czy .pizza. Nie wszystkie firmy umożliwiają rejestrację domen regionalnych – jeśli cię one interesują, to zwróć na to uwagę, zanim wybierzesz operatora.
  • Zasady transferu domen – transfer polega na przeniesieniu domeny od jednego operatora do drugiego. To, jak przebiega ten proces, zależy od wymagań firmy. Do transferu domeny potrzebujesz kodu authinfo. Firma może go udostępniać w panelu administracyjnym, może też wymagać wysłania wniosku elektronicznie, a nawet  pocztą tradycyjną. Jest to szczególnie ważne, jeśli zarządzasz wieloma domenami i korzystasz z usług wielu operatorów domen. Warto zweryfikować w sieci, jak oceniana jest dana firma – jeśli pojawiają się u niej problemy przy przenoszeniu domen, to prawdopodobnie inni jej klienci wspomnieli o tym np. na forach.
  • Panel administracyjny – czy panel zarządzania domenami jest prosty w obsłudze i łatwo odnajdujesz w nim wszystkie istotne funkcje? Czy firma przygotowała specjalny przewodnik po funkcjach swojego systemu? O ile w przypadku zarządzania tylko jedną domeną panel może nie mieć dla ciebie większego znaczenia, o tyle przy wielu jest on już bardzo ważny. Tym bardziej jeśli często dokonujesz przeróżnych operacji na swoich nazwach.
  • Promocje dodatkowe – często domena jest darmowym dodatkiem do usługi hostingowej, a również i sam hosting może być dostępny w atrakcyjnej cenie. Warto brać pod uwagę takie promocje, gdyż często można za stosunkowo małą kwotę korzystać przez rok z hostingu i domeny w jednej firmie.

Sprawdzona firma to gwarancja spokoju

Bardzo prawdopodobne jest, że po rejestracji domeny nie będziesz musiał w ogóle kontaktować się z operatorem. Być może nawet nie zalogujesz się do jego systemu. Mimo wszystko postaw na sprawdzoną firmę i nie sugeruj się wyłącznie cenami.

0.00 avg. rating (0% score) – 0 votes

Skomentuj »