Operatory wyszukiwania służą do usprawnienia i uściślenia efektów poszukiwań w sieci. Zaawansowane operatory wyszukiwania znajdują w zestawie narzędzi wyszukiwarek stron www. Dla pozycjonera mogą być narzędziem dzięki, któremu jest w stanie o wiele lepiej zoptymalizować serwis.
W porównaniu z zewnętrznymi płatnymi programami, przy pomocy których wykonuje się większość prac zaangażowanych w pozycjonowanie stron www, przeglądarka choć ma mniejszy zakres działania, praca z nią zajmuje mniej czasu. Operatory w tandemach i wielozakresowych zestawieniach mogą stanowić skuteczne narzędzie dla fachowca od SEO, którego czeka optymalizacja stron www.
Do czego mogą być przydatne operatory wyszukiwania?
Wyszukiwanie na stronie ukrytych plików
W trakcie wielu lat egzystencji serwisu i z udziałem wielu zmian może się okazać, że w zasobach strony znajdują się pliki, które powodują niechcianą interakcję. I programy indeksujące zawartość strony z pewnością odnotują istnienie niepotrzebnego pliku.
Jak pozbyć się zbędnego balastu?
Ukryte pliki można odnaleźć stosując polecenie:
site:domena filetype:pdf
site:domena ext:pdf
Po ostatnim dwukropku należy wpisać rodzaj rozszerzenia. Często trzeba wykonać wyszukiwanie kilkukrotnie, za każdym razem zmieniając typ rozszerzenia.
Stosując modyfikacje polecenia można przeprowadzić poszukiwania podczas jednej sesji. Oto jak wygląda zapis operatora:
site:domena (ext:pdf OR ext:docx OR ext:xlsx)
site:domena (filetype:pdf OR filetype:xlsx OR filetype:docx)
Operator OR działa jak operator logiczny lub: i należy go zapisać wielkimi literami. Alternatywa zwraca każde wystąpienie wyżej wymienionych typów plików. Pod warunkiem wystąpienia na stronie. Lista wariantów może być poszerzona o kolejne typy plików w zależności od tego, co spodziewamy się odszukać.
Poszukiwanie miejsc pod link
Szybko i jednoznacznie miejsce pod link można zlokalizować stosując polecenie:
keyword_1 intitle:keyword_2 inurl:keyword_1
Prowadzenie akcji pod hasłem pozycjonowanie, czyli link building w rozbudowanym serwisie wymaga sporych nakładów czasu. Zastosowanie prostego zestawu operatorów pozwala zlokalizować szybko właściwe miejsce. W tym wypadku będą to miejsca, które w URL oraz tytule strony zawierają keyword_1 i związane z tematyką keyword_2.
W przypadkach słów kluczowych o wieloznacznym wydźwięku należy zastosować wykluczenia za pomocą operatora „-”.
Wykorzystując dodatkowe operatory wyszukiwania można w plastyczny sposób zawęzić lub rozszerzać wyniki poszukiwań.
Duplicate content. Groźny proceder wewnątrz strony i poza nią
Powtórzenia są z łatwe do wykrycia przez programy indeksujące. Nie wpływa dobrze na ocenę strony tekst występujący w innych miejscach sieci. Pachnie to plagiatem. W wewnętrznych zasobach serwisu też nie jest to pochwalany stan.
Przykładowe polecenie może wyglądać następująco:
site:domena „przykładowy tekst” – dla poszukiwań wewnętrznych.
Chcąc przeprowadzić poszukiwania poza serwisem, kiedy zachodzi podejrzenie przywłaszczenia treści, należy w trakcie działań wykluczyć stronę docelową, jak i miejsca, gdzie jest ona udostępniona celowo np. social media.
„Przykładowy fragment tekstu” -site:domena -social_media_1 -social_media_2 – …
Jeśli znaleziona treść została „wypożyczona” nielegalnie, a na dodatek nie została opatrzona linkiem zwrotnym należy interweniować.
Pomoc dla wewnętrznego linkowania
Opcja niezastąpiona przy linkowaniu wewnętrznym nowych treści.
site:domena/blog/ -domena/nowy-artykul/ intext:„linkowana_fraza”
W ten sposób łatwo namierzyć frazę odpowiadająca analogicznej w treści artykułu, a znajdująca się w innych artykułach.
To tylko kilka przykładów z wielu. Operatory wyszukiwania można wykorzystywać w sprawach, takich jak na przykład wyszukiwanie linków na stronach konkurentów albo poprawność indeksacji zasobów serwisu. Można przecież eksperymentować z różnymi modyfikacjami. Zaawansowane operatory wyszukiwania to bardzo elastyczne narzędzie, skalowalne i nieskomplikowane. Nie ma obawy o awarię podczas prób.
Artykuł opracowany przez Premium Digital agencję seo z Łodzi