Sklepy internetowe – teraźniejszość i przyszłość handlu

Marketing Internetowy 2 czerwca 2014 0
Sklepy internetowe – teraźniejszość i przyszłość handlu


Handel elektroniczny w Polsce rozwija się niezwykle dynamicznie. Z roku na rok zdobywa coraz więcej zwolenników. Jak wyglądają w Polsce zakupy w internecie oraz dlaczego są tak popularne?

Polskie zakupy w internecie

Badania prowadzone przez znaną i cenioną firmę consultingową Cushman & Wakefield wykazały, że w 2013 roku Polska znalazła się na 28 miejscu najbardziej rozwiniętych rynków w odniesieniu do handlu w Internecie na świcie. Co ciekawe, w tym rankingu Rzeczpospolita wyprzedziła niektóre kraje europejskie – takie jak Czechy czy Hiszpania. Przeprowadzone badania wykazały, że w 2013 roku Polacy w sklepach internetowych wydali 4,864 mld dolarów. Co ciekawe, sklepy internetowe odnoszą coraz większe sukcesy – w 2013 roku 4,6 % całkowitej sprzedaży w Polsce odbywała się droga elektroniczną, co daje jednocześnie naszemu krajowi 14 miejsce na świecie.

Handel internetowy ma jednak w Polsce drugą twarz – tak jak polscy konsumenci należą do jednych z bardziej nowoczesnych i dynamicznych na świecie, tak sam system informatyczny oparty na infrastrukturze ciągnie się w ogonie Europy. Pod tym względem zajmujemy w świecie dopiero 37 miejsce, co było spowodowane nisko ocenionymi wskaźnikami niezmiernie istotnymi z punktu widzenia handlu elektronicznego, do których należą: cyberbezpieczeństwo, odsetek osób korzystających z Internetu oraz liczba kart kredytowych i płatniczych przypadająca na 1 osobę.

Zakupy w sieci

Z roku na rok odsetek osób kupujących w Internecie stale rośnie. Konsumentów kuszą zdecydowanie niższe ceny oraz możliwość robienia zakupów o każdej porze dnia i nocy. Sklepy internetowe ponadto dają możliwość porównywania swoich produktów.  Czas, jaki potrzebny jest na zrobienie zakupów w sieci jest znacznie krótszy, niż kupienie tych samych przedmiotów w sklepach stacjonarnych. Co więcej, podczas zakupów można z powodzeniem przeglądać ofertę wielu sklepów, szukać najbardziej korzystnych ofert. Sklepy internetowe to zdecydowana oszczędność czasu i pieniędzy. Takie zakupy można zrobić siedząc w swoim domu, lub z każdego innego miejsca zakładając jedynie, że ma się dostęp do sieci.

Do niedawna w internecie robiło się w zasadzie zakupy wyłącznie towarów innych niż spożywcze. Ostatnimi czasy wiele marketów wprowadziło możliwość zakupów spożywczych przez internet – teraz także świeże bułeczki można zamówić przez internet z dowozem do domu, zakładając, że odpowiednio wcześnie zarezerwujemy transport. Branża kurierska jest tym elementem systemu, który dzięki handlowi internetowemu bardzo dynamicznie się rozwija. Obecnie zamówione w sieci towary w ciągu trzech dni dochodzą do klienta właśnie dzięki sprawnie działającej branży kurierskiej.

0.00 avg. rating (0% score) – 0 votes

Skomentuj »