Psycholodzy o użytkownikach Facebooka

Marketing Internetowy 30 stycznia 2014 0
Psycholodzy o użytkownikach Facebooka


Facebook jest niewątpliwie jednym z najpopularniejszych, jeśli nie najbardziej popularnym serwisem społecznościowym na świecie. W Polsce już kilka milionów obywateli aktywnie korzysta z Facebooka. Psycholodzy zajmujący się zjawiskiem upowszechniania mediów społecznościowych twierdzą, że aktywność na Facebooku może  w sposób negatywny wpływać na psychikę.

Trzeba powiedzieć, że Internet w wysokim stopniu ingeruje w nasze życie – zawodowe i prywatne. Dzięki niemu mamy dostęp do najnowszych wiadomości z kraju i ze świata, możemy w łatwy sposób porozumiewać się ze sobą i zawiązywać nowe przyjaźnie, rozwijać pasje i pracować, a także dokonywać codziennych czynności. Facebook sprawił, że osoby, które dotychczas nie korzystały w ogóle z Internetu, silnie się nim zainteresowały. Poświęcamy coraz więcej czasu na prowadzenie swojego konta osobistego. Upubliczniamy informacje osobie i publikujemy materiały zdjęciowe czy filmowe. Chwalimy się swoimi wakacjami za granicą, dziećmi, czy relaksem na co dzień oraz imprezami. Facebook w wielu przypadkach towarzyszy nam na co dzień. Niestety, takie zjawisko może negatywnie wpływać na stan naszego zdrowia psychicznego.

Naukowcy po dokonaniu szczegółowych analiz stwierdzili, że Facebook oprócz bezdyskusyjnych korzyści, jakie niesie dla swoich użytkowników, wiąże się również z negatywnymi odczuciami psychicznymi. W dłuższym okresie czasu może wywołać depresję. Użytkownicy Facebooka porównując swoje życie z życiem znajomych czy rodziny dochodzą do wniosku, że ich egzystencja jest nudna i nijaka. Nie zdają sobie często sprawy z tego, że życie pokazywane przez innych użytkowników tego serwisu społecznościowego może być mocno wyidealizowane. Jeśli porównujemy nasze wakacje, dom, rodzinę czy życie towarzyskie ze światem pokazywanym przez innych użytkowników, wydawać nam się może, że nie żyjemy pełnią życia.

Jeśli szukasz pomocy psychologicznej w zakresie uzależnień lub depresji związanej z używaniem mediów społecznościowych, zapoznaj się z informacjami na stronach:

Dla osób o słabej psychice, mających problemy psychiczne, zetknięcie się ze światem facebookowym może nieść za sobą wiele negatywnych skutków. Szczególnie narażeni na depresję, zdaniem psychologów, są osoby młode korzystające z Facebooka. Dla nastolatków nawet fakt, że mało osób polubi ich zdjęcie może być źródłem frustracji i ogromnego smutku. Śledzenie informacji pojawiających się na tablicy użytkownika w tym serwisie społecznościowym może powodować odczuwanie wielu negatywnych emocji. Na większość osób wpływa to w zdecydowanie destruktywny sposób, powodując obniżenie nastroju. To niestety prosta droga do depresji.

7.00 avg. rating (72% score) – 3 votes

Skomentuj »