Przechwytywanie i zakładanie opcji na domeny

Marketing Internetowy 24 września 2013 3
Przechwytywanie i zakładanie opcji na domeny


Przechwytywanie domen

Po zarejestrowaniu domeny, nabywamy do niej prawa własności na okres roku. Po tym czasie, jeśli jej właściciel nie opłaci przedłużenia, domena przechodzi w stan nieaktywny, czyli zaczyna wygasać i trafia na listę domen do przechwycenia. Strona znajdująca się pod domeną, która jest w stanie wygasania, nie jest w tym czasie dostępna. Właściciel ma jeszcze 15 dni na jej odnowienie. Jeśli tego nie zrobi, domena zostaje usunięta z rejestru, po czym błyskawicznie ponownie zarejestrowana, czyli przechwycona przez jednego z rejestratorów domen (o ile byłby zainteresowane osoby i zgłosiły chęć przechwycenia tej domeny).

Jeśli do przechwycenia zgłosiła się więcej niż jedna osoba, domena trafia na licytację pomiędzy tymi osobami (zazwyczaj inni użytkownicy mogą do takiej aukcji dołączyć po uiszczeniu dodatkowej opłaty).  Ceną wywoławczą jest kwota przechwycenia domeny.

Giełdy domen rywalizują między sobą w przechwytywaniu adresów internetowych. Poniżej znajdziesz testy skuteczności w przechwytywaniu przez najpopularniejsze polskie giełdy domen.

Koszt dodania domeny do przechwycenia to około 60 zł netto (w zależności od giełdy domen). Opłata jest pobierana tylko jeśli domena zostanie przechwycona i zarejestrowana dla nas. Cena przechwycenia zawiera koszt utrzymania domeny przez pierwszy rok.

Opcja na domenę

Opcję możemy założyć tylko jeśli domena jest aktywna. Kiedy domena zacznie wygasać, nie mamy już możliwości założenia opcji, a jedynie dodanie jej do przechwycenia. Opcję może założyć tylko jedna osoba – „kto pierwszy ten lepszy”. Standardowo opcja zakładana jest na okres trzech lat. Jest to niejako gwarancja, że jeśli właściciel danej domeny jej nie odnowi, trafi ona bezpośrednio w Twoje ręce.

Koszt założenia opcji na domenę to około 30 zł netto.  Podana cena nie obejmuje kosztów rejestracji domeny, a jedynie 14 dniowej rezerwacji. W tym czasie jako jedyni mamy możliwość zarejestrowania zarezerwowanego adresu.

Szczegółowy i oficjalny regulamin opcji znajdziesz w Krajowym Rejestrze Domen: www.dns.pl – regulamin opcji na rejestrację nazwy domeny

Najpopularniejsze giełdy domen w Polsce:
Premium.pl
Aftermarket.pl
Az.pl

Skuteczność przechwytywania domen

Przechwytywanie domen polega na wykonywaniu przez serwisy przechwytujące serii prób rezerwacji domeny, która została uwolniona do rejestracji przez NASK (Rejestr Główny Domen Polskich). Serwisy wykorzystując specjalne zaawansowane algorytmy, rywalizują między sobą w szybkości przechwytywania.

Poniżej prezentujemy skuteczność przechwytywania na przykładzie 86 domen (domeny, które przechwyciliśmy od początku 2013 roku). Wyniki są całkowicie obiektywne – za każdym razem dodawaliśmy domeny do przechwycenia w 3 najpopularniejszych, wyżej wymienionych, serwisach. Oczywiście należy pamiętać, że są to tylko poglądowe dane i przy kolejnym teście wyniki mogą być inne.

Aftermarket.pl – 46 przechwyceń – 53%
Premium.pl – 29 przechwyceń – 33%
Az.pl – 11 przechwyceń – 13%

Podsumowując, polecamy korzystać z każdego z tych serwisów, ponieważ ceny za przechwycenie są bardzo podobne, a zdecydowanie zwiększamy prawdopodobieństwo nabycia domeny. Płacimy i tak tylko jednemu serwisowi, który skutecznie przechwyci daną domenę, więc nic nie ryzykujemy.

9.40 avg. rating (91% score) – 5 votes

3 komentarze »

  1. Tebim 16 stycznia 2014 o godz. 00:59 - Reply

    Dobry wpis, warto jednak dodać, że spośród trzech wspomnianych wyżej serwisów AZ oferuje najatrakcyjniejsze stawki cenowe (+częste promocje), nieco większe proponuje aftermarket i odpowiednio dwu krotnie wyższe premium.pl. Przynajmniej na dziś dzień.

  2. Stiepanowna 4 sierpnia 2014 o godz. 15:19 - Reply

    Ciekawe były statystyki, jaki jest odsetek skutecznie przechwyconych domen w stosunku do tych, których nie udało się zająć.

  3. Wojtek Pietrzak 6 grudnia 2014 o godz. 07:11 - Reply

    Ja moge polecic aftermarket – przechwyciłem już kilka dobrych domen, i to dość po kosztach 🙂

Skomentuj »