Zwolenników robienia zakupów w sieci sukcesywnie przybywa. A wraz z wirtualnymi konsumentami rozwija się nieustannie w Polsce branża e-commerce. Na dzień dzisiejszy istnieje ponad 10 tysięcy sklepów online, jednak jest to wciąż niecałe 3 procent krajowego handlu detalicznego. A zatem jest to dobry moment na rozpoczęcie działalności w internecie, bowiem potencjał do wykorzystania jest wciąż ogromny.
W dobie powstawania nowych sklepów online często klienci stoją przed pytaniem – skąd możemy wiedzieć, że ten sklep jest bezpieczny i nie zostaniemy oszukani? Bardzo często do oszustw internetowych dochodzi w okresach świątecznych, kiedy zakupy robione są na ostatnią chwilę i kiedy sklepy kuszą licznymi ofertami promocyjnymi. Wówczas bardzo łatwo jest trafić na oszustów, dlatego przed złożeniem zamówienia warto jest bliżej przyjrzeć się sklepowi!
Na co należy zwrócić uwagę?
- Czy na stronie sklepu są dostępne podstawowe dane, czyli kontakt telefoniczny i mailowy, adres firmy czy numer KRS.
- Zapoznaj się z komentarzami osób, które miały już możliwość korzystania z usług sklepu. Zobacz czy mają one wydźwięk pozytywny czy też negatywny. A jeśli ich brak, to warto się zastanowić dlaczego?
- Zobacz, czy sklep posiada regulamin i zapoznaj się z nim! Bardzo wiele osób nie przywiązuje do niego wagi – zazwyczaj dlatego, że jest on długi, a więc przebrnięcie przez całość rzeczywiście może być kłopotliwe, szczególnie kiedy chcemy zrobić zakupy w ekspresowym tempie. Niestety później możemy zapłacić cenę za swoje lenistwo. Nie będziemy wiedzieli, jakie prawa nam przysługują jako konsumentowi i co ważniejsze nie będziemy wiedzieli, czy sklep posiada jakikolwiek regulamin.
- Certyfikat SSL. Zabezpieczenie połączeń w sklepie to kluczowa kwestia podczas zakupów. Protokół SSL chroni klienta przed niepożądanymi wyłudzeniami danych podczas przetwarzania informacji wysyłanych na serwer. Zwróć uwagę, czy w czasie składania zamówienia pojawiało się szyfrowane połączenie.
- Kontroluj dane, jakie pozostawiasz na stronie sklepu. Wiele sklepów oferuje możliwość złożenia zamówienia bez konieczności zakładania konta. Wypełniając formularz zakupowy zwróć uwagę na nazwy pól do wypełnienia. Powinny się tam znaleźć tylko pola umożliwiające sklepowi dostarczenie przesyłki, czyli imię i nazwisko oraz adres zamieszkania.
Jako konsumenci przy odrobinie zaangażowania możemy rzeczywiście sprawdzić legalność sklepu. Ale sklep online też musi przestrzegać przepisów prawa. Jednym z nich jest ochrona danych osobowych klientów. Dlatego bezpieczeństwo informacji powinno także być priorytetem biznesu! Dane muszą być odpowiednio przechowywane i chronione – te kwestie reguluje obowiązujące prawo.
Dodatkowo istnieje konieczność przestrzegania przez sklepy zasad dotyczących przetwarzania zgromadzonych danych – tylko do takich celów, na jakie wyraził zgodę konsument – czyli na przykład dostawy towaru lub także do celów marketingowych. Zwróć uwagę, czy dane będą przekazywane innym podmiotom, np. partnerom sklepu internetowego.