E-booki na fali wzrostowej

Marketing Internetowy 1 września 2014 0
E-booki na fali wzrostowej


E-biznes rozwija się w sposób dynamiczny w Polsce. Częściej dokonujemy zakupów przez internet i jednocześnie częściej korzystamy z elektronicznych wersji produktów i usług. Zjawisko to jest dobrze widoczne poprzez pryzmat sprzedaży książek – tradycyjnych i elektronicznych. Dotychczas na całym świecie, zwłaszcza w krajach wysoko rozwiniętych i rozwijających się, alarmowano o kryzysie w czytelnictwie. Receptą na niego może być rozwój rynku e-booków, czyli elektronicznych książek, które odczytujemy za pośrednictwem specjalnych czytników. Wygoda użytkowania takich urządzeń sprawia, że częściej sięgamy po e-booki i czytamy ulubione książki np. na wakacjach, bez konieczności zabierania ze sobą w podróż grubych i ciężkich tomów, zajmujących połowę walizki.
Sprzedaż e-booków z roku na rok wzrasta w Polsce, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy mamy trochę więcej czasu na czytanie. Nie musimy kupować często drogich i nieporęcznych książek, aby się z nimi zapoznać. Wystarczy, że kupimy e-book i będziemy dysponować odpowiednim czytnikiem elektronicznych książek. Pomimo, że wielu miłośników tradycyjnych książek twierdzi, że ich czytanie sprawia większą przyjemność niż wpatrywanie się w ekran czytnika e-booków, to jednak te ostatnie stają się coraz bardziej popularne.
Wielu ekspertów rynku czytelniczego przychylnie patrzy na e-booki, które w rzeczywistości mogą okazać się remedium na czytelniczy kryzys, jaki w Polsce jest mocno zauważalny. Każdego roku w okresie letnim zdecydowanie wzrasta liczba sprzedawanych e-booków – nawet o 40% w stosunku do innych miesięcy w roku. Takie dane pokazuje empik.com, jeden z największych sprzedawców elektronicznych książek w Polsce, na podstawie własnych doświadczeń. Nic więc dziwnego, że wydawnictwa coraz częściej inwestują w e-booki.
O popularyzacji e-booków w dużej mierze świadczy wygoda użytkowania czytników. Latem jadąc na wakacje, czy też siedząc nad jeziorem czy basenem bez problemu możemy trzymać w rękach niewielki czytnik i bezpośrednio z niego czytać ulubione pozycje książkowe. Podobnie w przypadku długich podróży samochodem, pociągiem czy samolotem.
Na pewno bezdyskusyjne jest to, że rośnie sprzedaż e-booków i czytników pozwalających na odczytywanie elektronicznych wersji książek. Niemniej, polski rynek czytelniczy wciąż zdominowany jest przez książki tradycyjne.

0.00 avg. rating (0% score) – 0 votes

Skomentuj »