Czym jest CMS?

Marketing Internetowy 10 lutego 2013 0
Czym jest CMS?


W procesie tworzenia stron internetowych w dzisiejszych czasach bardzo ważną funkcję pełnią systemy zarządzania treścią, które nazywane są systemami CMS. CMS to właściwie skrót od angielskiego zwrotu Content Management System. System ten pozwala na dowolne kształtowanie treści widocznej na stronie internetowej, zmianę wyglądu witryny i jej poszczególnych elementów. Definiowanie systemu CMS jako wyłącznie aplikacji służącej do zarządzania treścią nie do końca więc musi być właściwe.

Dzięki wdrożeniu dla strony internetowej systemu CMS, nawet osoby niezaznajomione z technikami tworzenia stron www mogą samodzielnie dokonywać modyfikacji w obrębie własnej witryny, o ile uzyskają one dostęp do systemu CMS. Najczęściej jest on zabezpieczony loginem i hasłem. System CMS służy do tworzenia i kształtowania treści na stronie www oraz do wyboru sposobu jej prezentacji w serwisie.

Współczesne systemy CMS w wielu przypadkach dostosowane są pod kątem wymagań użytkowników, którzy nie mają nic wspólnego z programowaniem. System CMS powinien posiadać intuicyjną nawigację i być zbliżony do zwykłego edytora tekstowego. Dzięki temu każdy bez większych problemów będzie mógł go obsłużyć samodzielnie. Poszczególne moduły systemu CMS z reguły są dostępne w postaci prostych interfejsów użytkownika, w formie stron www zawierających formularze.

Obsługa systemu CMS wymaga utworzenia konta użytkownika przez programistę tworzącego stronę www. Po zalogowaniu się na konto za pośrednictwem przeglądarki internetowej, można zacząć dodawać treść na stronę czy modyfikować istniejący na niej kontent. Obecnie w większości stron i sklepów www wdrażane są już systemy CMS. Likwiduje to konieczność zatrudniania informatyków do bieżącej, codziennej aktualizacji treści na stronie internetowej. Jeśli stronę www przygotowuje dla klienta profesjonalna agencja interaktywna, na ogół opracowuje ona dla niego podręcznik, który pozwoli bez problemu posługiwać się istniejącym systemem CMS.

6.00 avg. rating (69% score) – 1 vote

Skomentuj »