Certyfikat SSL w sklepie www

Marketing Internetowy 15 września 2014 0
Certyfikat SSL w sklepie www


Bezpieczeństwo użytkowników jest jednym z najważniejszych czynników wyboru konkretnego sklepu internetowego przez konsumenta. Do niedawna internauci sceptycznie podchodzili do możliwości dokonywania zakupów przez Internet. Dziś jest zupełnie inaczej, ponieważ sklepy internetowe umożliwiają swoim użytkownikom dokonywanie bezpiecznych zakupów. O bezpieczeństwo klientów można zadbać między innymi za pośrednictwem certyfikatu SSL. Czym on jest i jak działa?
Certyfikat SSL, czyli Secure Socket Layer wykorzystywany jest do bezpiecznych połączeń internetowych, m.in. w sklepach internetowych. To protokół sieciowy przyjmowany powszechnie jako standard szyfrowania w sieci www. Szyfrowanie danych w sklepach internetowych pozwala na skuteczne zabezpieczenie np. danych osobowych i adresowych klientów. Nie są one bowiem przesyłane na serwer sklepu w formie tekstowej, łatwej do przechwycenia przez niepowołane osoby trzecie, ale w formie zaszyfrowanej. W ten sposób protokół SSL zapewnia poufność przesyłanych informacji oraz uwierzytelnienie zarówno użytkownika, jak i samego serwera.
Strony internetowe, w tym witryny e-commerce, wykorzystujące protokół SSL są postrzegane jako bezpieczne. Użytkownik nie powinien korzystać ze sklepów internetowych, w których dokonuje zakupu, jeśli nie gwarantują one szyfrowania danych.
Certyfikaty SSL wydawane są przez niezależne urzędy, po sprawdzeniu tego, czy wnioskujący o nie przedsiębiorca jest wiarygodny. Nie można dopuścić do sytuacji, w której certyfikat otrzyma oszust, który dzięki niemu będzie gromadził i wykorzystywał w celach przestępczych poufne informacje o klientach, łącznie z ich danymi bankowymi.
Głównym zadaniem, jakie spełniają certyfikaty SSL, jest zapewnienie uwierzytelnienia serwera bankowego. Gdyby nie one, najprawdopodobniej serwisy transakcyjne banków w sieci internetowej nie miałyby szansy na rozwój.
Jeśli strona internetowa posiada certyfikat SSL, musi być oznaczona w odpowiedni sposób. W takim przypadku w aktualnych przeglądarkach znajduje się adres strony czy sklepu internetowego zaczynający się od https://. Wyświetlać może się również w prawej części paska stanu symbol kłódki, również informujący o protokole SSL.

0.00 avg. rating (0% score) – 0 votes

Skomentuj »