Strony responsywne jako przyszłość projektowania www

Marketing Internetowy 28 stycznia 2014 1
Strony responsywne jako przyszłość projektowania www


Smartfony, tablety czy generalnie urządzenia mobilne wtargnęły do życia przeciętnego Polaka z wielkim impetem. Nikt jednak dotąd nie przykładał tak wielkiej wagi do ich udziału w rynku oraz tego jak istotnym czynnikiem stanie się dostosowywanie stron internetowych pod wspomniane urządzenia mobilne.

Pierwsze smarftony pojawiły się w Polsce kilka lat temu. Służyły głównie jako gadżet z wielkim ekranem, dzięki któremu pisanie smsów czy wyświetlanie zdjęć przynosiło wielką frajdę. Z biegiem czasu urządzenia te stawały się coraz mniej „gadżeciarskie” za to coraz częściej zaczęły służyć ludziom jako urządzenia do pracy codziennej. I tak na bazie smartfonów zaczęły pojawiać się również tablety, które oferowały użyteczność pomiędzy wielkim telefonem a laptopem. Jak zatem przeglądać na owych urządzeniach zwyczajne strony internetowe, które tylko w sporadycznych przypadkach projektowane były z myślą o mniejszych ekranach?

Otóż od niedawna zaczęto stosować świetną technologię zwaną „responsive web design”. Jest to technologia umożliwiająca konstruowanie strony www z myślą o tych, którzy przeglądają sieć za pośrednictwem urządzeń mobilnych.

Jak działa strona responsywna?

Nie ma nic bardziej denerwującego jak scrollowanie, powiększanie czy zmniejszanie strony www. Aby uniknąć frustracji osoby przeglądającej naszą stronę, warto zainwestować i założyć wersję responsywną. Cała idea jest bardzo prosta – strona www dostosowuje się bowiem w trybie aktywnym do wielkości okna przeglądarki, w której otwartą mamy naszą stronę. Pozwala to swobodnie przeglądać witrynę bez konieczności scrollowania czy przeciągania ekranu w lewo czy prawo. Strona wyświetla się zawsze prawidłowo i jest w pełni dostosowana do wielkości ekranu.

Tendencja na projektowanie stron responsywnych mocno wzrosła w połowie 2013 roku, dzięki czemu wszelkiego rodzaju agencje interaktywne czy serwisy komputerowe zajmujące się projektowaniem www coraz częściej tworzą witryny w oparciu o technologię Responsive Web Design.

9.80 avg. rating (94% score) – 5 votes

Komentarze »

  1. Tomek 28 stycznia 2014 o godz. 13:48 - Reply

    Zgadza się, coraz więcej stron www tworzonych jest w oparciu o tą właśnie technologię. Wzrost zainteresowania jest bardzo widoczny.

Skomentuj »