Płatności mobilne bez tajemnic

Marketing Internetowy 4 sierpnia 2015 0
Płatności mobilne bez tajemnic


Internet otacza nas wszędzie. Wiele spraw dnia codziennego przeniosło się do Internetu. To właśnie w sieci szukamy pracy, poznajemy nowych ludzi, robimy zakupy i wybieramy wakacje.

Przez nieustanny rozwój technologii potęga sieci towarzyszy nam na coraz to nowych polach życia. Płatności mobilne obecne są coraz częściej. Coraz częściej też zamieniamy tradycyjny portfel na smartfon lub tablet, których używamy do płacenia za zakupy.

Płatności mobilne są z nami już od dawna. Teraz nastąpił jednak ich znaczny rozwój i coraz śmielej wkraczają do życia każdego z nas. Pierwsze płatności mobilne istniały już dawno, niejednokrotnie nie zdawaliśmy sobie nawet sprawy z tego, że oto właśnie dokonujemy płatności mobilnej. Pierwsze płatności mobilne to nic innego, jak wiadomości sms, które już dawno wysyłaliśmy, chcąc zagłosować na gwiazdę z telewizji, pomóc zwierzętom, albo udzielić wsparcia dla budowy studni w Sudanie. Wtedy podawany był kod, który należało wpisać w wiadomość sms w telefonie i wysłać pod wskazany numer telefonu. Nasz rachunek telefoniczny był obciążany odpowiednią kwotą i transakcja mobilna była przeprowadzona. Dziś możemy dzięki płatności mobilnej zapłacić w sklepie za zakupy albo za bilet w autobusie – i to bez portfela, bez kodów PIN i bez kart płatniczych.

Dziś do przeprowadzenia płatności mobilnej nie wystarczy zwykły telefon komórkowy, mogący wysyłać wiadomości sms. Teraz niezbędny jest tablet lub smartfon z połączeniem internetowym.

I to właśnie dzięki tym urządzeniom nasze życie z założenia jest prostsze. Nie musisz pamiętać o portfelu, wypłaceniu gotówki, wystarczy, że masz ze sobą urządzenie mobilne. Tablet musi mieć zainstalowaną odpowiednią aplikację banku, która pozwoli na przeprowadzanie transakcji bankowej jedynie przez przyłożenie urządzenia do czytnika kasy.

Jest to niewątpliwie bardzo wygodny sposób dokonywania transakcji bankowych, a jednocześnie bezpieczny (oczywiście przy zachowaniu pewnych zasad). Dzięki płatnościom mobilnym w Raiffeisen Polbank możesz zapomnieć o noszeniu ze sobą gotówki, ponieważ tym sposobem można zapłacić nawet za bardzo drobne, tanie rzeczy. Nie ma tu ograniczenia kwotowego, od jakiego transakcji można dokonać. Poza tym nie musisz nosić ze sobą portfela z całym plikiem dokumentów, który w razie zgubienia jest nie lada problemem.

Korzystaj z technologii bez strachu

Płatności mobilne z założenia muszą być nie tylko wygodne i szybkie, ale przede wszystkim bezpieczne, bo w końcu gra toczy się o nasze pieniądze.

Podstawowym zabezpieczeniem płatności mobilnych przed dostaniem się naszych pieniędzy w niepowołane ręce jest kwota, jaką można zapłacić bez podawania kodu PIN. Jest to 50 zł, które możemy wydawać bez podawania jakichkolwiek innych informacji – wystarczy tylko przyłożyć urządzenie do specjalnego czytnika. To ograniczenie kwoty zdaje się być doskonałą pierwszą ochroną przed złodziejem.

Poza tym sami musimy zadbać o swoje bezpieczeństwo, stosując się do kilku zaleceń twórców systemu. Zalecenia te dotyczą głównie używania urządzenia mobilnego.

Przede wszystkim trzeba korzystać z urządzeń posiadających odpowiedni atest potwierdzający dokonywanie tym urządzeniem płatności mobilnych. Na szczęście większość urządzeń dostępnych w sklepach taki atest posiada.

Druga zasada dotyczy korzystania z aplikacje jedynie ze sprawdzonych źródeł, czyli najlepiej aplikacji banku, w którym masz konto. Chroni to przed nieuczciwym działaniem hakerów. Zawsze, kiedy płacisz mobilnie sprawdzaj czy połączenie sieci jest szyfrowane. W okienku, w którym wpisujesz adres internetowy, na początku powinien znajdować się symbol zamkniętej kłódki. Jeśli tak jest, połączenie jest bezpieczne – możesz korzystać z niego bez obaw.

Należy też przestrzegać zwykłych zasad bezpieczeństwa, do których przywykliśmy przy okazji używania kart płatniczych. Chodzi o to, by pod żadnym pozorem nie udostępniać swoich danych bankowych nikomu. Należy lekceważyć wszelkie maile, w których ktoś prosi nas o podanie danych dostępowych do konta – bank nigdy tak nie robi.

Przestrzegaj kilku zasad bezpieczeństwa i ciesz się możliwościami, jakie przynosi nam technologia ułatwiająca życie.

9.50 avg. rating (89% score) – 2 votes

Skomentuj »