Planowane przejęcie w polskim e-biznesie

Marketing Internetowy 30 stycznia 2014 0
Planowane przejęcie w polskim e-biznesie


Polski rynek-biznesu rozwija się w bardzo szybkim tempie. Od chwili, kiedy powstał pierwszy polski serwis internetowy minęło wiele lat. Dziś portale ogólno tematyczne i informacyjne mają swoich lojalnych użytkowników. Trzy największe to Onet.pl, Interia.pl oraz WirtualnaPolska.pl. Obecnie ta ostatnia może zostać przejęta przez przedsiębiorstwo o2, wchodzące w skład Grupy o2, m.in. właściciela Tlen.pl, czy innych serwisów internetowych.

Firma o2 jest częścią grupy kapitałowej, której właścicielami są spółki zarejestrowane na Cyprze – Borgosia Investments, Bridge20 Enterprises oraz Jadhave Holdings. Grupa o2 ma w planach całkowite wykupienie Wirtualnej Polski, bowiem koncentracja działalności o2 będzie polegała na nabyciu 100% akcji WP. Sama Wirtualna Polska jest własnością grupy kapitałowej Orange.

WP logoZarówno o2, jak i Wirtualna Polska zajmują się wydawaniem serwisów internetowych, a wspólnym obszarem ich działalności jest szeroko pojmowany rynek reklamy internetowej. Dzięki koncentracji działalności o2 będzie mogło osiągać na tym polu znacznie wyższe przychody, niż dotychczas. Niemniej, nie zagrozi to konkurencji w branży, bowiem łączny udział o2 i Wirtualnej Polski w rynku nie jest tak duży.

Przejęcie Wirtualnej Polski, jednego pierwszych polskich portali internetowych, przez o2,  najpewniej dojdzie do skutku, bowiem prezes Urzędy Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał właśnie zgodę na dokonanie takiej transakcji. Badano, czy nie doprowadzi ona do ograniczenia konkurencji w branży e-biznes w Polsce. Postępowanie wykazało, że koncentracja działalności nie niesie za sobą takiego niebezpieczeństwa, tak więc nie ma przeciwwskazań do dokonania przejęcia. Decyzja UOKiK jest ważna przez 2 lata od jej wydania. Jeśli w tym czasie nie nastąpi połączenie spółek, zgodna urzędu antymonopolowego wygaśnie.

Firma o2 informowała o chęci przejęcia kontroli nad spółką Wirtualna Polska już w listopadzie 2013 roku. Właśnie w tym czasie do UOKiK wpłynął stosowny wniosek. Było to konieczne, bowiem zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego podlegają wszystkie transakcje, które są przeprowadzane przez przedsiębiorców, u których łączny obrót w roku poprzedzającym był wyższy niż 1 mld euro na świecie bądź 50 mln euro w Polsce.

9.00 avg. rating (84% score) – 1 vote

Skomentuj »