Jednym ze sposobem na zdobycie bitcoinów, prócz ich zakupu, jest kopanie kryptowaluty, czyli tzw. mining.
Do kopania bitcoinów niezbędne jest wykorzystanie specjalnych maszyn o dużych mocach obliczeniowych, czyli koparek bitcoinów. W jaki sposób one działają?
Na czym polega kopanie bitcoinów?
Mining to powszechnie wykorzystywana nazwa na proces kopania lub wydobywania bitcoinów. Polega on na udostępnianiu mocy obliczeniowej komputera lub innej maszyny tego rodzaju do rozwiązywania z góry ustalonych problemów – zadań kryptograficznych. To praca, z którą nie poradzi sobie zwyczajny komputer osobisty, choć na początku historii powstania bitcoinów było to jak najbardziej możliwe. Dziś wymagana w miningu moc obliczeniowa jest ogromna, dlatego do skutecznego kopania bitcoinów są tworzone specjalne koparki, które przypominają super komputery w dużych serwerowniach. Wiąże się to z koniecznością przeznaczenia dużej ilości prądu, ponieważ kopanie bitcoinów odbywa się w trybie ciągłym.
Górnicy, czyli osoby udostępniające moc obliczeniową komputerów i obsługujące koparki, zakładają też kopalnie. Mają one postać monetowych spółdzielni, w których górnicy przekazują dla wspólnego dobra określoną moc obliczeniową swoich maszyn, a zyski uzyskane dzięki miningowi są dzielone im według dokonanego wkładu.
Sprawdź także najważniejsze informacje o kryptowalutach:
https://www.xtb.com/pl/kryptowaluty-kb
Jak działają koparki?
Koparki bitcoinów to wielkie komputery, o mocy obliczeniowej mierzonej w Gigahashah – Ghash/s. Im wyższa wartość mocy obliczeniowej, tym sprzęt działa szybciej, dlatego może wykopać większą liczbę bitcoinów. Obecnie w ciągu miesiąca koparka o mocy 10 Ghash/s jest w stanie „wykopać” około 0,2-0,3 bitcoina.
Proces wydobywania bitcoinów reguluje algorytm systemu, który dostosowuje trudność wydobywania bitmonet do mocy obliczeniowej sieci. Moc obliczeniowa wszystkich górników może być liczona w terahashah na sekundę. Każda koparka wykonuje pewną liczbę prób dla rozwiązania pojedynczego bloku. Im szybciej są realizowane próby, tym szybciej można znaleźć rozwiązanie i wykopać bitcoina.
Kopanie bitcoinów wymaga sprzętów o jak najwyższej, wręcz gigantycznej mocy obliczeniowej, których nie kupimy w przeciętnym sklepie komputerowym. Produkcją i dystrybucją koparek zajmują się wyspecjalizowane firmy. Większość tworzy kopalnie i sprzedaje udziały w nich, grupując w jednym miejscu w magazynach, kilkaset koparek, działających przez całą dobę, przez 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku.
Górnicy dysponujący koparkami zarabiają 12,5 BTC za każdy blok dodany do łańcucha. Nagroda za wydobywanie bloków zmniejsza się o połowę co 4 lata, a właściwie co 210 000 bloków.