Jak działają koparki Bitcoinów?

Marketing Internetowy 7 maja 2018 0
Jak działają koparki Bitcoinów?


Jednym ze sposobem na zdobycie bitcoinów, prócz ich zakupu, jest kopanie kryptowaluty, czyli tzw. mining.

Do kopania bitcoinów niezbędne jest wykorzystanie specjalnych maszyn o dużych mocach obliczeniowych, czyli koparek bitcoinów. W jaki sposób one działają?

 

Na czym polega kopanie bitcoinów?

Bitcoin - grafikaMining to powszechnie wykorzystywana nazwa na proces kopania lub wydobywania bitcoinów. Polega on na udostępnianiu mocy obliczeniowej komputera lub innej maszyny tego rodzaju do rozwiązywania z góry ustalonych problemów – zadań kryptograficznych. To praca, z którą nie poradzi sobie zwyczajny komputer osobisty, choć na początku historii powstania bitcoinów było to jak najbardziej możliwe. Dziś wymagana w miningu moc obliczeniowa jest ogromna, dlatego do skutecznego kopania bitcoinów są tworzone specjalne koparki, które przypominają super komputery w dużych serwerowniach. Wiąże się to z koniecznością przeznaczenia dużej ilości prądu, ponieważ kopanie bitcoinów odbywa się w trybie ciągłym.

Górnicy, czyli osoby udostępniające moc obliczeniową komputerów i obsługujące koparki, zakładają też kopalnie. Mają one postać monetowych spółdzielni, w których górnicy przekazują dla wspólnego dobra określoną moc obliczeniową swoich maszyn, a zyski uzyskane dzięki miningowi są dzielone im według dokonanego wkładu.

Sprawdź także najważniejsze informacje o kryptowalutach:

https://www.xtb.com/pl/kryptowaluty-kb

Jak działają koparki?

Koparki bitcoinów to wielkie komputery, o mocy obliczeniowej mierzonej w Gigahashah – Ghash/s. Im wyższa wartość mocy obliczeniowej, tym sprzęt działa szybciej, dlatego może wykopać większą liczbę bitcoinów. Obecnie w ciągu miesiąca koparka o mocy 10 Ghash/s jest w stanie „wykopać” około 0,2-0,3 bitcoina.

Proces wydobywania bitcoinów reguluje algorytm systemu, który dostosowuje trudność wydobywania bitmonet do mocy obliczeniowej sieci. Moc obliczeniowa wszystkich górników może być liczona w terahashah na sekundę. Każda koparka wykonuje pewną liczbę prób dla rozwiązania pojedynczego bloku. Im szybciej są realizowane próby, tym szybciej można znaleźć rozwiązanie i wykopać bitcoina.

Kopanie bitcoinów wymaga sprzętów o jak najwyższej, wręcz gigantycznej mocy obliczeniowej, których nie kupimy w przeciętnym sklepie komputerowym. Produkcją i dystrybucją koparek zajmują się wyspecjalizowane firmy. Większość tworzy kopalnie i sprzedaje udziały w nich, grupując w jednym miejscu w magazynach, kilkaset koparek, działających przez całą dobę, przez 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku.

Górnicy dysponujący koparkami zarabiają 12,5 BTC za każdy blok dodany do łańcucha. Nagroda za wydobywanie bloków zmniejsza się o połowę co 4 lata, a właściwie co 210 000 bloków.

0.00 avg. rating (0% score) – 0 votes

Skomentuj »